Kamuoyunun Dikkatine,

30 Ekim tarihinde Ege Denizi-Seferihisar (İzmir) açıklarında gerçekleşen 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrasında Sağlam KOBİ ekibi olarak STK Afet Platformu ile yakın koordinasyon içerisinde sahada aktif görev aldık. Bu süreçte yapılan ilk müdahaleler, geçici ve kalıcı çözüm önerileri, kamu, özel sektör destekleri ve yardım kampanyaları ekibimizce yakından takip etmiştir. Bu rapor, 11 Kasım 2020 itibari ile bölgenin  genel durumu nun iyileşmesine yönelik açıklanan güncel verileri, son gelişmeleri ve afetten etkilenen nüfusa destek olmak amacıyla atılan adımları derlemektedir. 

Değerlendirme Raporu - I hazırlığının yanı sıra  afetten etkilenen işletmeler i belirlemek, ihtiyaçları anlamak ve iş sürekliliğini desteklemek için sahada eş zamanlı olarak yerel ekonominin temsilcileri, odalar ve ilgili dernekler ile işbirliğinde bir anket çalışması yürütmekteyiz. Bölgenin mevcut hasarı göz önüne alındığında işletmelerin iş devamlılığı ve afet dayanıklılığına yönelik bulguların tespit edilmesi zaman gerektirmektedir.  Anketin işaret edeceği bulgular depremin yerel ekonomi üzerindeki etkisini ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu sonuçlar Sağlam KOBİ tarafından önümüzdeki günlerde yayınlanacak  Değerlendirme Raporu - II  aracılığı ile kamuoyu ve destek vermek isteyen vatandaşlar ve kurumlara duyurulacaktır. 

Ayrıca deprem sonrası anket formunu dolduran KOBİ’’lerimizin, Sağlam KOBİ programı bünyesinde tasarlanan ‘Sağlam KOBİ Haritası - İzmir’ online portalı üzerinde yer alarak, afet sonrası ihtiyaçlarının hızlı bir şekilde karşılanması için oluşturulacak destek ağının da içinde yer alacaklarını belirtmek isteriz. “Sağlam KOBİ Haritası - İzmir” üzerinde yer alacak dört temel kategori aracılığı ile afetten etkilenen işletmelerimizin genel durumu, güncel olarak kamuoyu ve bölgedeki KOBİ`lere destek vermek isteyen vatandaş ve kurumlarımız için özetlenecektir. Böylelikle, bölgedeki işletmelerin afet sonrası ihtiyaçlarının hızlı ve etkili bir şekilde karşılanmasına destek vermenin yanı sıra yerel ekonominin de kısa sürede yeniden yapılandırılmasına katkı sağlanacaktır. 

Araştırmalarımızın devamı ve ‘Sağlam KOBİ Haritası - İzmir’ için bizi takip etmeye devam edebilirsiniz. 

Bu link üzerinden İzmir depremi sonrası yayımlanan ilk raporumuzu inceleyebilirsiniz.